fbpx

Foto kur Tito ishte në burg

E përditshmja serbe “Blic” për herë të parë publikon fotografitë e ish udhëheqësit të ish Jugosllavisë, Josip Broz Tito në burg.

Aty thuhet se Tito për herë të parë ishte arrestuar në Sisak, pasi që ishte larguar nga punëtoria ku punonte.

“Në vitin 1928, Tito ishte arrestuar pas thirrjes për protesta. Në Lepoglavi afër Zagrebit ai i kishte kaluar pesë vjet në burg, dhe nga aty e udhëhoqi shkollën partiake”./indeksonline/

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close