fbpx

Egjipt, fillon seanca për të dhënë verdiktin ndaj Mubarakut

Një gjykatë egjiptiane të shtunën filloi seancën për të dhënë vendimin ndaj Hosni Mubarakut i akuzuar për urdhërimin e vrasjes së protestuesve anti-regjim.

Mubarak, ish-ministri i tij i brendshëm Habib al-Adly dhe gjashtë zyrtarë të lartë të sigurisë janë akuzuar për urdhërimin e vrasjes së qindra protestuesve gjatë kryengritjes 18-ditore, e cila i dha fund sundimit 30-vjeçar të Mubarakut në fillim të vitit 2011.

Mubarak – së bashku me dy djemtë e tij dhe manjati i biznesit Hussein Salem – përballen me akuzat për korrupsion financiar, abuzim me pushtetin, dhe eksportim të  gazit natyror egjiptian në Izrael.

Në fund të vitit 2012, Mubarak dhe al-Adly u dënuan me 25 vjet burg për urdhërimin e vrasjes së demonstruesve gjatë kryengritjes.

Gjykata më pas urdhëroi një rigjykim, pasi avokatët e ish presidentit apeluan me sukses dënimin./mesazhi/

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close