fbpx

​Turqi: Lirohen 49 pengjet e kapura nga ISIS, në Irak

49 pengje persona të kapur nga Shteti Islamik (ISIS), në veri të Irakut, qytetin e Mosulit, në qershor, tani janë kthyer në Turqi.
Nga to 46 janë shtetas të Turqisë dhe 3 të Irakut.
Lajmin e ka konfirmuar kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu, duke thënë se ata janë liruar në orët e hershme të së shtunës, dhe tashmë janë në Turqi.

Turqit, përfshirë këtu edhe stafin diplomat, ishin kapur më 11 qershor, në konsullatën e Turqisë në Mosul, kur IS kishte pushtuar Mosulin dhe kishte shkatërruar konsullatën e Turqisë.

Lajme të ngjashme

Back to top button