fbpx

Sebastiano Graso laureat i çmimit Naim Frashëri

Në prag të mbajtjes së festivalit ndërkombëtar “Ditët e Naimit” organizatorët kanë shpalosur detaje rreth këtij festivali si dhe laureatin e zgjedhur për këtë vit.

Fitues i çmimit “Naim Frashëri” këtë vit është shpallur italiani Sebastiano Grasso. Vendim ky i marrë nga juria e përbërë nga Visar Zhiti nga Shqipëria, Ndue Ukaj nga Kosova dhe Xhelal Zejneli nga Maqedonia, tha në konferencën e sotme për gazetar drejtori i festivalit.

Kryetari i jurisë së festivalit paraqiti arsyetimin e dhënies së çmimit Sebastiano Grosos ku thuhet se ky çmim i jepet këtij poeti për vargjet e tij të dashurisë, në të cilën lexuesit identifikohen, teksa ata flasin për përditshmërinë.

Ndryshe edicioni i 18-të i festivalit ndërkombëtar “Ditët e Naimit” do të mbahet prej datës 16 deri më 19 Tetor të këtij viti, ndërsa janë ftuar 40 poet nga vende të ndryshme të botës.

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close