fbpx

Liga e Kampioneve sivjet me 10 shqiptarë (Foto)

Të martën mbrëma në orën 20.45 nisin ethet e fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve në futboll. Shumë ndeshje interesante në xhiron e parë, por edhe pritet të ketë befasi si gjithmonë në lojën më të popullarizuar në botë.

Ajo që është më interesante, se këtë edicion është shtuar numri i futbollistëve shqiptarë që do të jenë pjesë e ekipeve më të mira të Evropës. Duhej vetëm edhe një futbollist dhe ta shpallnim ekipin shqiptarë që do të luante në Ligën e Kampioneve, pra këtë edicion në fazën e grupeve kemi plot 10 futbollistë shqiptarë që do të na përfaqësojnë me ekipe të ndryshme.

Më së shumë shqiptarë ka te kampioni aktual i Zvicrës, Baseli ku luajnë Shkëlzen Gashi, Taulant Xhaka, Arlind Ajeti dhe shkupjani Naser Aliji.

Këta futbollistë do të kenë përballë mbrojtësin e titullit kampion, Real Madridin që assesi nuk po e merr veten në dy sfidat e fundit në edicionin e spanjoll, ku ka humbur me 4:2 nga Sociedadi e së fundi në derbi me 2:1 nga Atletico Madridi.

Strugani Kasami me Olipijakosin kërkon kalimin e grupeve
Strugani Kasami me Olipijakosin kërkon kalimin e grupeve

Të martën paraqitje do të ketë edhe Pajtim Kasami me Olympiakosin që luajnë kundër Atletico Madridit, pastaj ndaj kampionëve italian, Juventusit do të luajtën Agon Mehmedi i Malmos. Gjithsesi duel mjaft interesant pritet të jetë edhe dueli Galatasaray – Anderleht, ku Blerim Xhemaili i cili tani më debutoi me ekipin nga Stambolli, do të ketë përballë lojtarët që i udhëheq shqiptari Besnik Hasi.

Blerim Xhemaili me fanellën e Gallatasaray
Blerim Xhemaili me fanellën e Gallatasaray

Nuk duhet harruar edhe dy shqiptarët tjerë, të cilët janë edhe më të mirët në këtë listë, Agim Ibraimi që me Mariborin nesër luan ndaj Sportingut të Lisbonës dhe Xherdan Shaqiri me Bayern Munichun luan super derbin ndaj Manchester Citytit.

Gjithsesi Liga e Kampionëve na sjell shumë futboll të bukur dhe atraktiv, ndërsa për shqiptarët do të jenë këta 10 futbollistë që do të shtojnë interesin që të jemi edhe më afër ekipeve më të mira evropiane. /Portalb /

E Martë                                  16/09/14         

Olympiakos Piraeus    20 : 45             Atlético Madrid

Juventus                        20 : 45            Malmö FF

Liverpool                       20 : 45            Ludogorets

Real Madrid                  20 : 45            Basel

Monaco                          20 : 45             Bayer Leverkusen

Benfica                           20 : 45             Zenit

Galatasaray                    20 : 45             Anderlecht

Borussia Dortmund     20 : 45             Arsenal

E Mërkurë                             17/09/14         

Roma                              20 : 45             CSKA Moskva

Bayern München        20 : 45             Manchester City

Barcelona                     20 : 45             APOEL

Ajax                               20 : 45             PSG

Chelsea                         20 : 45             Schalke 04

Maribor                        20 : 45             Sporting CP

Porto                           20 : 45             BATE

Athletic Club              20 : 45             Shakhtar Donetsk

 

 

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close