fbpx

Fotoja “selfie” e parë në botë shitet për 70 mijë paund (Foto)

Një autoportret marrë nga fotografi pionier Oscar Rjelander – besohet të jetë selfie i parë në botë –dhe është shitur në ankand për £ 70,000.

Fotografia e rëndësishme, e cila daton që nga vitet 1850, bën që mania moderne e këtyre ditëve të ketë ekzistuar pothuajse 200 vjet më parë, transmeton oranews.

Ajo u zbulua në një libër i lidhur me lëkurë të 70 printime të albumit nga artisti i njohur suedez.

Kur pronari i Morphets Auctioneers në Harrogate, North Yorkshire vuri librin në shitje, ata thanë se nuk kishin ide për vlerën e vërtetë të librit.

Liz Piper Darling i Morphets ka thënë: “Shitësi solli albumin në zyrë, dhe kërkoi që ajo të të shitet me një rezervë prej £ 100.

Edhe pse printimet individuale kanë ardhur në treg edhe në të kaluarën, albumi është menduar të jetë puna e parë nga Rjelander e shitur ndonjëherë në publik.

1410709054938_Image_galleryImage_Pictured_The_self_portrai 1410709459458_Image_galleryImage_Undated_file_photo_of_a_p

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close