fbpx

Kush janë 10 shtetet arabe që do luftojnë ISIS?

Krahas përgatitje të sulmeve ajrore kundër ISIS, shteteve të NATOs së fundi ju bashkua edhe Kina, ndërsa pjesë e aleancës do jenë edhe 10 shtete arabe.

Shteti arab, Saudia Arabia do jetë ndihmesa kryesore e sulmeve kundër ISIS, ndërsa krahas tyre edhe Iraku, Bahreini, Egjipti, Jordania, Kuvajti, Libani, Omani, Katari dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Qëllimi i përkrahjes është që të dobësohet ISIS dhe të ndalohen ushtarët e huaj që të luftojnë në vendet arabe./Portalb

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close