fbpx

Kosovë, çka do të ndodh në seancën e se premtes?

Të premten në Kuvendin e Republikës së Kosovës, do të mbahet seanca konstituive ku Partia Demokratike e Kosovës do të provoj që ta zgjedh kryetarin e Kuvendit. Por natyrisht se ky insistim i tyre do të shkuj huq.

Kjo për faktin se koalicioni LDK-AAK dhe Nisma për Kosovën, tashmë e kanë nënshkruar Marrëveshjen e tyre mbi parimet, që do të thotë se partia e Hashim Thaçit, mund të provoj sa të dojë, por për ta zgjedh kryetarin e Kuvendit do të jetë e pamundur.

Por, si do të veprohet në rast se nuk zgjidhet kryetari i Kuvendit?

Analisti politik, Armend Muja deklaron se ngërçi i kryeparlamentarit ndërlidhet me trupat e funksionimit të Parlamentit.

“Në mungesë të kryetarit të Parlamentit nuk ka Parlament dhe rrjedhimisht në mungesë të Parlamentit nuk kemi formim të ekzekutivit, andaj ngërçi rreth postit të kryeparlamentarit ndërlidhet me trupat e funksionimit të Parlamentit”, thotë ai. /Bota sot/

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close