fbpx

Bushati: Marrëveshja e Ohrit, është pjesë e dosjes tonë diplomatike

Moszbatimi i plotë i marrëveshjes së Ohrit për shqiptarët e Maqedonisë nuk do ta “detyrojë” Tiranën zyrtare të vendosë veton për anëtarësimin e shtetit fqinjë në NATO , përsa kohë është vetë Aleanca e Atlantikut Verior që qartazi ia ka vendosur kusht Shkupit zbatimin e saj. Kështu deklaroi ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati në “5 Pyetjet nga Babaramo”, emision i cili këtë të hënë hapi sezonin e ri në A1 REPORT.

Duke risjell në vëmendje zhvillimet e Samitit të NATO-s ku Shqipëria u përfaqësua nga kryeministri Rama, krye diplomati shqiptar dhe ministrja e Mbrojtjes Kodheli, Bushati tha se ky samit përcolli kritere të qarta për vendet e rajonit.

“Mesazhi që dha samiti për sa i përket politikës së dyerve të hapura, 3 prej aspirantëve janë në rajonin tonë, mes të cilëve Mali i Zi. Në rast se mali i Zi do të ecë me këtë kurs reformash gjasat janë që aleati i 29 i NATO të jetë Mali i Zi. Sakaq, në konkluzionet e samitit, Maqedonia duhet të gjejë një zgjidhje të pranueshme sa i përket emrit dhe zbatim të marrëveshjes së Ohrit sikundër vijueshmërinë e reformave. Shqipëria s’ka pse të vendosë vetëm sa i përket marrëveshjes së Ohrit se ky është një kriter tashmë i NATO-s. Ka qenë një kërkesë e vazhdueshme e Shqipërisë që marrëveshja të konsiderohet si pikë referimi për modernizimin e shtetit fqinj. Në këtë samit është shkruar në gjuhë të qartë e shteruese që ky është kriter. Në samitin e Bukureshtit ndërkohë ka qenë çështja e emrit. Mungesa e elementeve të prekshëm në marrëveshjen e Ohrit e ka shtyrë të kërkojë me ngulm zbatimin e marrëveshjes”, tha ministri Bushati.

Pyetjes së gazetarit Ilir Babaramo, nëse Shqipëria do të vendosë veton për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO, ministri Bushati iu përgjigj: Nuk mund të flasim me hipoteza, por çështja e marrëveshjes së Ohrit, është pjesë e dosjes tonë diplomatike, e shqetësimin tonë konstant që ne kemi në raport me Maqedoninë dhe është diskutuar në disa organizma ndërkombëtare, NATO është një prej tyre. Ohrin dhe çështjen e emrit i bashkon vullneti politik që duket se mungon në Maqedoni. Ne nuk insistojmë në një politikë koncensionare por po investojmë në stabilitetin politik të Maqedonisë dhe Rajonit”.

 

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close