Kosova u prezantua pa fusnotë, Serbia dhe Spanja braktisën mbledhjen në Vjenë

Delegacioni i Këshillit për politikë ët jashtme i Parlamentit serb ka braktisur Konferencën ndërkombëtare mbi politikën dhe sigurinë e përbashkët të BE-së në Vjenë, raportojnë mediat e Beogradit, transmeton Koha.net.

Kjo ndodhi për shkak të mënyrës së prezantimit të Kosovës në këtë konferencë pa fusnotën e famshme, si simbol të neutralitetit. Me këtë pretekst protestoi edhe delegacioni i Spanjës.

Delegacionet e këtyre dy vendeve, Serbisë e Spanjës, protestuan për shkak të prezantimit të Kosovës me flamur e pa yllin, fjollën, thuhet në komunikatën e Kuvendit të Serbisë, transmeton Koha.net.

Konferenca po mbahet në kuadër të kryesimit gjashtëmujor nga Republika e Austrisë të Këshillit të Bashkimit Europian.

Delegacioni i Serbisë, sipas raportimit të medieve të Beogradit, dje, para fillimit të konferencës kishte kërkuar që përfaqësuesit e Kosovës të prezantohen në “përputhje me Marrëveshjen mbi prezantimin rajonal”.

Këtë qëndrim kishte mbajtur edhe delegacioni parlamentar i Mbretërisë së Spanjës.

Por, organizatori, Parlamenti i Republikës së Austrisë nuk ka marrë parasysh kërkesën e tyre, ndërsa dy delegacionet, të Kuvendit Popullor të Republikës së Serbisë dhe të Parlamentit të Mbretërisë së Spanjës, kanë lëshuar mbledhjen, transmeton Koha.net raportimin e medieve serbe.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP