Rasti “Babalja” në Shqipëri, përplasje mes opozitës dhe mazhorancës

“Babalja” përplasi sërish opozitën dhe mazhorancën në distancë. Nga foltorja e Kuvendit, Taulant Balla zbuloi personin që sipas tij ka realizuar kamerën e fshehtë me Fredi Alizotin, i akuzuar se ka imituar zërin e Agron Xhafës, si dhe vendin ku është realizuar intervista, njofton TCH.

“Tashmë në media është konfirmuar që është bërë fiks në oborrin e SHQUP-it, e që Partia Demokratike ende nuk thotë kush është gazetari i radhës te videoja e radhës. Se unë nuk di që drejtori i Policisë Bashkiake të Lulit, a të Inspektoriatit të Ndërtimit të Lulit të ketë punuar ndonjë ditë gazetar”, tha Balla në Kuvend.

Numri dy i Partisë Socialiste foli për 3 aktorë, për atë që ai e etiketoi si “Babale 2”, ndërsa zbuloi edhe një detaj për gazetarin Olldashi, i cili intervistoi Albert Veliun.

“Kemi 3 aktorë të përfshirë në Babale 1, Fredi Alizoti, Albert Veliu dhe deputeti i PD, Ervin Salianji, i cili ka qenë edhe personi që ka vënë në shërbim edhe gazetarin Jetmir Olldashi dhe që, po aq e rëndë është, nga çfarë është bërë publike, që ky gazetar paska punuar apo ka qenë pjesë e infiltrimit edhe nga Shërbimi Informativ Shtetëror”, tha më tej Balla.

Kundërpërgjigjja nga selia blu nuk mungoi. Avokatinë e Ervin Salianjit e bëri kolegu i tij, Enkelejd Alibeaj, bashkë me juristin Gazmend Bardhi. Demokratët publikuan dy dokumente, të cilat sipas tyre vërtetojnë që hetimet për rastin “Babale” janë kryer nga Fatmir Xhafa.

“Ky është dokumenti i datës 7 qershor 2018, që provon se hetimin për këtë fakt nuk e ka bërë Prokuroria, por Policia e Shtetit. Pra, nëse kanë qenë apo jo bashkë Albert Veliu dhe Agron Xhafaj, e ka hetuar vet Fatmir Xhafaj. Ky është dokumenti i datës 15 maj 2018, që provon se mostrat e zërit të Agron Xhafës janë marrë nga eksperti vartës i Fatmir Xhafës, me pajisjet e Fatmir Xhafës”, tha Gazmend Bardhi.

Demokratët i kërkuan publikisht organit të akuzës të përgjigjet se, përse prokurorët nuk kanë verifikuar videopërgjimin e publikuar nga Ervin Salianji me Fredi Alizotin, i cili pranon se i është bërë një ofertë nga pala tjetër.

“Kush është pala tjetër? Çfarë oferte ka marrë? Kush e ka bërë ofertën? Të gjitha këto duhet të ishin hetuar nga Prokuroria”, tha Bardhi.

“Por kjo nuk ka ndodhur, sepse Prokuroria e Krimeve të Rënda është shndërruar në një celulë kriminale që mbron krimin e korrupsionin dhe që prish hetimet për të mbrojtur kriminelët”, tha Alibeaj.

Në debatin mes palëve u përfshi edhe ministri i Brendshëm, i akuzuar nga demokratët se po shpërdoron detyrën për të mbrojtur vëllain trafikant.

“Pala tjetër ka zgjedhur instrumente, sipas meje të gabuar për ta baltosur gjithë këtë punë, e për fat të keq ka zgjedhur edhe partnerë të gabuar, kanë zgjedhur llumin e këtij vendi”, tha ministri Xhafaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP