Filloi gjykimi për studenten amerikane që nuk u lejua të hyjë në Izrael

Studentja amerikane Lara Alqasem (22), të cilës nuk iu lejua hyrja në Izrael që nga 2 tetori me arsyetimin se ka mbështetur lëvizjen bojkotuese ndaj Izraelit, ka dërguar rastin në gjykatë, raporton Anadolu Agency (AA).

Në rastin e ndjekur nga Gjykata Lokale në Tel Aviv, mori pjesë Alqasem e cila po mbahet në Aeroportin Ben Gurion që nga dita e martë e javës së kaluar, si dhe avokatët e saj.

Seanca gjyqësore për rastin Alqasem, e cila nuk u lejua të hyjë në Izrael me arsyetimin se ka mbështetur lëvizjen BDS, e cila njihet si “Iniciativa për Bojkotimin e Izraelit për Palestinën”, u ndjek nga një numër i madh i gazetarëve vendor dhe të huaj.

Njëri prej avokatëve të Alqasem, Yotam Ben-Hillel, u shpreh se për anulimin e vizës duhet të ketë dëshmi të fuqishme, por që në këtë rast nuk ka dëshmi të nevojshme për anulimin e vizës.

Ben-Hillel rikujton se klientja e tij ka paguar taksën për regjistrim në mënyrë që të vazhdojë studimet e saj në Universitetin Hebraik të Kudsit dhe bën të ditur se ajo ka marrë vizën studentore nga Konsullata e Izraelit në Miami dhe se ka shkuar në Izrael për studime.

“Një person i cili ka bërë gjithë këto, si mund të jetë pjesë e një fushate të bojkotimit të Izraelit”, thotë ai.

Burimet lokale janë shprehur se pritet që sot ose nesër të merret vendimi në lidhje me rastin.

Shtetase e SHBA-ve Lara Alqasem, gjyshi i së cilës është një palestinez, javën e kaluar kishte shkuar në Izrael për t’i vijuar studimet master në Universitetin Hebraik në Kuds.

Policia izraelite nuk ishte lejuar hyrjen e Alqasem në Izrael edhe pse ajo kishte vizën studentore, me arsyetimin se ajo kishte mbështetur lëvizjen BDS.

Pas vendimit të policisë, Lara Alqasem kishte refuzuar të kthehet në SHBA-të dhe kishte aplikuar në gjykatë.

Gjykata Lokale në Tel Aviv kishte vendosur që Alqasem të mos dëbohet deri në fillimin e procesit gjyqësor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP