Cilësohet si e ardhmja, por energjia e erës mund të ndikojë në rritjen e ngrohjes globale

Turbinat gjigande të erës, që prodhojnë energji pa konsumuar lëndë të djeshme, rrisin disi temperaturën e planetit tonë. Nëse Shtetet e Bashkuara, do të prodhonin turbina të mjaftueshme për të përmbushur të gjithë kërkesën e vet për energji elektrike, ato të rrisnin menjëherë temperaturat e ajrit në rajon, me të paktën 0.24 gradë Celsius, raportojnë shkencëtarët, shkruan Bota.al.

Në një periudhë afatshkurtër, kjo nuk është një shifër e papërfillshme:Emetimet aktuale globale të gazeve serrë, parashikohen të ngrohin Shtetet e Bashkuara me 0.24 gradë Celsius deri në vitin 2030.

Fizikantët e Universitetit të Harvardit, Li Miler dhe Dejvid Keit, ndërtuan modelin e një bote paralele në vitet 2012-2014:Në të, një rajon plot me turbina me erë në të gjithë Shtetet e Bashkuara, gjenerojnë 0.46 teravat energji elektrike – po aq sa konsumon aktualisht vendi.

Me këto turbina hipotetike në punë, temperaturat e ajrit gjatë atyre viteve ishte më e ngrohta sesa mesatarja në Shtetet e Bashkuara, veçanërisht pranë qendrës së turbinave me erë.

Efekti i ngrohjes është më i fortë në afërsi të qendrës së materies, me një ngrohje deri në 1 gradë Celsius. Turbinat me erë ndryshojnë klimën, duke rritur përzierjen atmosferike brenda shtresës kufitare, shtresën e atmosferës paksa sipër sipërfaqes së Tokës.

Lëvizja e turbinave rrit temperaturat, sidomos gjatë natës, duke tërhequr ajrin më të ngrohtë nga pjesa e sipërme e nivelit kufitar, poshtë drejt ajrit më të freskët pak mbi sipërfaqen e tokës.

Dhe turbinat mund të rishpërndajnë lagështinë dhe ngrohjen:Një studim i kohëve të fundit, i publikuar në revistën “Science”, ka raportuar se turbinat me erë mund të shtojnë reshjet dhe kësisoj edhe bimësinë në shkretëtirën e Saharasë.

Ndikimi i ngrohjes së turbinave në atmosferë është i menjëhershëm, por ka edhe një efekt afatgjatë: mund të duhet 1 shekull për reduktimin e emetimeve të gazrave me efektin serrë, për të luftuar këtë sasi nxehtësie shtesë, zbulon studimi. Megjithatë, skenari i studimit nuk ka gjasa:

Edhe brenda një bote të çliruar nga karburantet fosile, prodhimi i energjisë ndoshta do të përfshijë një përzierje të burimeve të energjisë diellore, diellore dhe gjeotermale. Dhe eliminimi i lëndëve djegëse fosile, do të reduktonte emetimet e dioksidit të karbonit, duke i dhënë kështu përfundimisht përfitime afatgjata planetit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI MOBIL