A i ndihmon vitamina D fëmijët për humbjen e peshës?

Studiuesit pohojnë se duhet të gjejnë më shumë prova nëse vitamina D i ndihmon fëmijët të humbin peshë.

Ata shprehen se fëmijët duhet të ushqehen shëndetshëm, të bëjnë më shumë stërvitje dhe të kalojnë më pak kohë në ekran, transmeton Top Channel. 

Por ajo që ka dalë kohët e fundit është se vitamina D është diçka ekstra në dietat e tyre. Disa hulumtues paraqitën të dhëna që tregonin se vitamina D i ndihmon ata të humbin peshë si dhe bën të mundur reduktimin e shumë sëmundjeve të tjera.

Vitamina D ndihmon që trupi të thithë më shpejt kalciumin në kocka dhe që dhëmbët të jenë më të shëndetshëm.

Nëse keni nevoje për vitaminën D mund ta merrni nga rrezet e diellit si dhe ushqime të tjera si peshqit.

Në vitet e fundit, por jo vetëm vitamina D është tepër e rëndësishme si për kockat ashtu edhe për humbjen e peshës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP