Ka jetë në Detin e Vdekur, zbulimi i rrallë…

Të imagjinohet jetë në Detin e Vdekur nuk është gjë e thjeshtë. Mbi të gjitha për këdo që e ka vizituar liqenin e depresionit më të thellë të Tokës, 400 metra nën nivelin e detit, transmeton Top Channel. 

Megjithatë, disa kërkues që në vitin 2011, në disa zona me ujë më të ëmbël në Detin e Vdekur kanë gjetur forma jete, kryesisht baktere. Por, tani, zbulimi i fotoreporterit izraelit Noam Bedin shkon më tej. Fotografi i projektit “Dead sea revival project”, paska fotografuar peshq që notonin në Detin e Zi.

Një rrethanë që i bie të jetë shenjë e errët e një profecie biblike të gjetur nga Ezechiele (një ndër profetët më të mëdhenj të Jeruzalemit), në të cilën thuhet se rikthimi i jetës në ato ujëra do të korrespondojë me fundin e botës. “Deti i vdekur është krejt tjetër përveçse i vdekur. Është mrekullia e tetë e botës ka thënë Ezechiele.

Për Biblën, në fakt zona përreth liqenit në të kaluarën ka qenë një nga me fertilet e rajonit, deri në shkatërrimin e Sodomes dhe Gomorres, shkatërrim që përmbysi edhe gjendjen e detit duke e bërë të thatë dhe të privuar nga jeta.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP