Zgjedhje ose jo, skriningu do të vazhdojë, por për negociata me BE-në nevojiten ndryshime të Kushtetutës

Maqedonia e filloi procesin e skriningut për anëtarësim në Bashkimin Evropian i cili do të mbarojë në qershor të vitit 2019, por nëse Marrëveshja e Prespës dështon, negociatat për anëtarësim nuk do të fillojnë, shpjegon Bojan Mariçiq, këshilltar special i Kryeministri për integrimet Euro-Atlantike dhe negociatori kryesor teknik në procesin e eurointegrimit në vend, njofton Portalb.mk.

Skriningu, apo vërtetimi i harmonizimit të legjislacionit të Maqedonisë me të drejtën e BE-së, është proces teknik dhe deri tani nuk ka pasur ndonjë rast, kur ai është ndërprerë.

“Procesi i skriningut ka filluar dhe do të përfundojë në qershor, ky është një proces teknik, por nëse Marrëveshja e Prespës dështon, negociatat nuk do të fillojnë” tha Mariçiq.

Procesin, më 27 shtator në Bruksel, e ka filluar Zëvendëskryeministri Bujar Osmani me një delegacion 40 anëtarësh në të cilin ishte edhe Ministrja e drejtësisë Renata Deskoska.

Sipas Sekretariatit për çështje Evropiane, skriningu është operacion formal dhe teknik të cilin e realizon Komisioni Evropian, për të përgatitur negociatat për anëtarësim dhe paraqet prezantim analitik të situatës në vendin kandidat në relacion me kapitujt e të drejtës së BE-së.

Procesi zgjat rreth një vit, pastaj Drejtoria e përgjithshme e BE-së për zgjerim përgatit raport të cilin e prezanton para Këshillit të BE-së, i cili merr vendim për fillim të negociatave.

Raporti i skriningut përmban katër pjesë: sqarim i të drejtës së BE-së në kapitullin përkatës, rezultatet nga skriningu – informacione të cilat i jep vendi kandidat dhe vlerësim i Komisionit, konkluzione dhe rekomandime të Komisionit dhe në pjesën e fundit Komisioni i rekomandon Këshillit nëse duhet të hapen negociatat për atë kapitull, dhe nëse jo – cilat standarde dhe udhërrëfyes duhet të vendosen.

Komisioni Evropian më 17 prill, në raportin për vendin, rekomandoi që Maqedonia të fillojë negociatat me BE-në. Këshilli i BE-së më 26 qershor miratoi vendim të kushtëzuar për fillim të negociatave në qershor të vitit 2019. Por për fillim të negociatave BE-ja i vendosi Maqedonisë katër kushte: të zbatojë prioritetet urgjente të reformave, të zbatojë Marrëveshjen e Prespës, të merr raport pozitiv nga Komisioni Evropian si dhe Këshilli i BE-së të miratojë vendim formal për fillim të negociatave.

Bruksel, zyrtarisht ka nisur Procesi i Skriningit Sqarues i Maqedonisë (FOTO)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP