Nesër në Maqedoni, ndryshimet kushtetuese do të hynë në procedurë kuvendore

Sot ose nesër, ndryshimet kushtetuese që parashihen me marrëveshjen Maqedoni – Greqi, do të hynë në procedurë për miratim në Kuvendin e Maqedonisë, deklaroi kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev sot në kuadër të forumit social që po mbahet sot në Shkup, transmeton Portalb.mk.

“90 për qind e qytetarëve treguan qartë drejtimin e tyre. Dje Qeveria e ka nisur iniciativën për miratim të ndryshimeve kushtetuese, dhe kjo iniciativë pritet që sot dhe nesër të bëhet pjesë e debatit në komisione kuvendore. Besoj se këto ditë Kuvendi do të sjellë vendim historik”, tha Zaev në debatin “Përfshirja e sektorit civil në procesin e Berlinit”.

Zoran Zaev

Zoran Zaev

LEXO: Nëse pushteti siguron shumicë, procedura për ndryshimet kushtetuese do të zgjatë mbi 100 ditë

Ndryshe, propozimi për ndryshimet kushtetuese tanimë është në kuvend dhe sipas paralajmërimeve, procedura për ndryshimet e të njëjtave duhet të zgjatë prej mbi 100 ditë.

Kryeministri Zaev: Kemi arsye të besojmë se i kemi siguruar 80 deputetë (VIDEO)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP