SpaceX lançon në hapësirë satelit vëzhgues

Prodhuesi amerikan i sondave hapësinore dhe raketave, SpaceX, ka lançuar në hapësirë një satelit vëzhgues të agjencisë hapësinore të Argjentinës, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas një njoftimi nga SpaceX, sateliti është lançuar me sukses përmes raketës Falcon 9 nga Baza e Forcave Ajrore Vandenberg në Kaliforni të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA).

Sateliti Saocom-1A është vendosur në orbiti 12 minuta pas lançimit.

Siç njoftohet, Saocom-1A ka një radar sintetik që do të përdoret për menaxhimin e situatave emergjente gjatë katastrofave natyrore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP