Netanyahu: Izraeli përgatitet për ofensivën kundër Gazës

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka njoftuar kabinetin e tij se ushtria është duke u përgatitur për një fushatë të mundshme ushtarake kundër Rripit të Gazës së bllokuar në rast se situata nuk është përmirësuar, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Nëse realiteti i shqetësimit civil në Gaza është zvogëluar, kjo është e dëshirueshme, por kjo nuk është e sigurtë se do të ndodhë, prandaj po përgatitemi ushtarakisht. Kjo nuk është një deklaratë boshe”, tha Netanyahu.

Egjipti dhe OKB-ja po bëjnë përpjekje për të realizuar projekte të mëdha në Gaza, veçanërisht në sektorin e ujit, energjisë elektrike dhe kanalizimeve për të shmangur një krizë të mundshme humanitare.

Disa raporte humanitare palestineze, izraelite dhe ndërkombëtare kanë paralajmëruar për përkeqësim të kushteve humanitare në Rripin e Gazës, i cili është rimëkëmbur nën bllokimin izraelit që nga viti 2007.

Në vitin 2014, Izraeli kreu një sulm shkatërrues ushtarak 51 ditor në Rripin e Gazës, ku u martirizuan më shumë se 2.300 palestinezë ndërsa dhjetëra mijëra u plagosën.

Që nga muaji mars, më shumë se 190 palestinezë kanë rënë dëshmorë dhe mijëra janë plagosur nga zjarri i ushtrisë izraelite gjatë protestave kundër-pushtuese pranë kufirit të Rripit të Gazës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP