Alarmante gjendja në Maqedoni: Mbi 700 mijë individë janë të aftë, por nuk duan të punojnë

Numri i më shumë se 720 mijë njerëzve të shëndetshëm, dhe me arsim të lartë, që nuk punojnë, e as që kërkojnë punë, e bën situatën ekonomike alarmante në Maqedoni. Kjo dukuri është e pranishme që një dekadë, dhe problemi thellohet më shumë, kur krahasohet me numrin e të punësuarve dhe të papunësuarve në Maqedoni ndër vite, transmeton Portalb.mk.

Në Bashkimin Evropian situata është më ndryshe. Atje ka trend të uljes së shkallës së popullatës pasive. Vitin e kaluar, numri i personave pasiv ka rënë në 4.2 për qind, kurse pjesëmarrja e banorëve të shteteve të BE-së të cilët nuk kërkojnë punë krahasuar me numrin e përgjithshëm të popullatës, është zvogëluar për 35.6 për qind.

Alarmin e dha Banka Botërore gjatë kësaj jave, e cila tha se derisa institucionet e Maqedonisë merren me uljen e shkallës së papunësisë, e cila në çdo hulumtim statistikor është me nivel më të ulët, problematike bëhet situata e personave që janë të aftë dhe kanë mundësi të veprojnë, por nuk dëshirojnë të punojnë.

Në prezantimin e raporteve ekonomiste të rregullta, niveli i papunësisë ka qenë 21.1 për qind, më i uluri deri tash, dhe i njëjti pritet të arrijë deri 20.4 për qind. Theksi u vendos edhe në rritjen e papunësisë së të rinjve, i cili i tejkalon 50 përqindëshin, dhe numri i madh i personave pasiv.

Sipas hulumtimeve të organizatave joqeveritare, edhe angazhimi i një numri të madh të personave në ekonominë joformale, është një arsye që qytetarët deklarohen si pasiv në tregun e punës.

Hulumtimi i tre OJQ-ve nën mbikëqyrjen e Qendrës për Hulumtime Ekonomike tregoi se vetëm 56.7 për qind e të punësuarve me arsim fillor dhe 80 për qind e të punësuarve me arsim të lartë, kanë marrëveshje të shkruara për punë.

LEXO: Borxhi publik i Maqedonisë në rritje për 50%

BB: Deri në vitin 2020 Maqedonia do të shënojë rritje ekonomike për 3,2%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP