Formula 1, Hamilton në “pole position” në Japoni

Piloti britanik i Mercedes-it, Lewis Hamilton, ka fituar “pole position” për garën e nesërme të Çmimit të Madh të Japonisë në garën e 17-të të këtij sezoni në kampionatin botëror të Formula 1, raporton Anadolu Agency (AA).

Gara kualifikuese për garën e nesërme është bërë në pistën Suzuka e gjatë 5.807 metra, në pistën e qytetit Suzuka të Japonisë.

Lewis Hamilton, në renditjen e pilotëve, arriti për 1 minutë e 27.760 sekonda, me të cilën fitoi të drejtën që në garën e nesërme të filloj nga “pole position”. 32 vjeçari Hamilton, fitoi “pole positionin” e 80-të në karrierën e tij.

Nga i njëjti ekip Valtteri Bottas me 1:28.059 u bë i dytë, ndërsa Max Verstappen i Red Bull-TAG Heuer u rendit i tretë me 1:29.057.

Në klasifikimin e pilotëve Hamilton me 306 pikë renditet i pari. Atë e ndjek Vettel me 256 dhe Bottas me 189 pikë.

Gara për Çmimin e Madh i Japonisë do të zhvillohet nesër në ora 07.10.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP