Shfaqja “Kur hana del” ngriti siparin e Festivalit të Teatrit të Tetovës (VIDEO)

Shfaqja “Kur hana del” me autor Ag Apolloni dhe në regji të Ben Apollonit, e realizuar në Teatrin e Ferizajt “Adriana Abdullahu”, sot ka ngritur siparin e Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit të Tetovës, transmeton Portalb.mk.

Lufta e vitit 1999, e shndërruar në vepër arti, në skenën e Teatrit të Tetovës erdhi me lojën e Ali Krasniqit, Edona Berisha Bekteshi, Vjosa Abazi, Dashuri Rexhepi, Jajush Ramadani, Arben Marevsi, Sherif Bega, Mevlan Saraqi, Gresë Gashi dhe Ekrem Jakupi.

Asistent regjie – Fata Hyseni, skenografia – Lebibe Topalli dhe kostumografia – Pranvera Sulejmani.

Më 12 tetor, ora 19:00 do të prezantohet Teatri Kombëtar i Kosovës me shfaqjen “Zoti i Masakrës”, me autor Jasmina Reza dhe në regji të Besfort Idrizit.

"Zoti i masakrës" në regji të Besfort Idrizit

“Zoti i masakrës” në regji të Besfort Idrizit

Më 13 tetor, ora 19:00 do të shfaqet “Arturo Ui” e regjisorit tashmë të ndjerë Bekim Lumi e realizuar në Teatrin Kombëtar të Kosovës.

“Arturo Ui” në regji të Bekim Lumit

Më 14 tetor, me fillim prej ora 19:00 do shfaqet “Në det” në autorësi të Sllavomir Mrozhek dhe në regji të Qëndrim Rijanit e Teatrit Shqiptar të Kumanovës.

"Në det" në regji të Qëndrim Rijanit

“Në det” në regji të Qëndrim Rijanit

Më 15 tetor, me fillim prej ora 19, do të prezantohet Teatri Kombëtar Ekpserimental i Tiranës me shfaqjen “Shërbëtorët”, me autor Jean Genet dhe në regji të Kiço Londos.

"Shërbëtorët" në regji të Kiço Londos

“Shërbëtorët” në regji të Kiço Londos

Më 16 tetor, me fillim prej ora 19:00 do të shfaqet “Vdekja e Dantonit”, me autor Georg Buchner dhe në regji të Dino Mustafiç e realizuar në Teatrin Shqiptar të Shkupit.

"Vdekja e Dantonit" në regji të Dino Mustafiç

“Vdekja e Dantonit” në regji të Dino Mustafiç

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP