A duhet të jetë pica një ushqim i ndaluar?

Një pyetje që na mundon të gjithëve: a është pica ushqim i dëmshëm? Shumica prej nesh mezi presin të hanë picën e tyre të preferuar. Mirëpo, janë para dilemës se nëse duhet ta hanë apo jo.

Dietologia, Rolina Naço ka treguar për Gazetën Shëndeti, nëse pica është apo jo ushqim i ndaluar?

Jo, nëse ndiqni disa këshilla si më poshtë mund ta shtoni edhe në listën e ushqimeve edhe nëse jeni në dietë:

1) Zgjidheni picën me brumë të hollë

2) Shtoni perime të mjaftueshme, si speca, kërpudha dhe domate të freskëta!

3) Shmagni shtimin e salciceve, proshutës dhe sallamit.

4) Mundohuni të qëndroni te konsumi i një pjese të vogël, siç shpesh e përmendim çdo gjë me masë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP