Borxhi publik i Maqedonisë në rritje për 50%

Borxhi publik i Maqedonisë deri në fund të vitit 2018 do të shënojë rritje, nëse vendi nuk fokusohet në stabilizimin e tij, vlerësojnë nga Banka Botërore. Sipas të dhënave nga raportit i rregullt i Bankës Botërore për vendet e Ballkanit Perëndimor, në Maqedoni, borxhi publik aktualisht është rritur për 49%, ndërsa deri në fund të vitit pritet që të shkojë në 50%, njofton Portalb.mk.

“Në me gjashtë vendeve të Ballkanit, Maqedonia ka shënuar përparim që nga viti i kaluar. Deri në vitin 2020 pritet rritje graduale, megjithatë, ndjeshmëria rreth perspektives sonë është përshpejtimi i procesit anëtarësimin në BE dhe momentin e reformave”, tha Drejtori i Bankës Botërore Mark Mantovanelli, gjatë publikimit të raportit të rregullt të Bankës Botërore për vendet e Ballkanit Perëndimorë.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP