UNË DUA

Unë dua disa lloje burrash
po e keqja është se të gjithë janë të dukshëm.
Nga secila dritare vërehet
se ata po vijnë.
Mua më duhet një burrë
të cilin do ta nxinte xhepi
e ta fus brenda në dhomë
e kurrkush mos ta shohë,
bashkë me bukën, verën dhe pemët.
Një burë që mund ta çoj në katin e epërm,
ta shtrij në jastëk
e të shtrihem pranë tij e ta shikoj
si rritet
e bëhet në madhësinë e tij normale e ndoshta edhe pak.
Pastaj ai do të më kthehej,
e do të më merrte në prehër
dhe do të më përqafonte fort.
Ose si e do pastaj rendi?

 

Poezi nga Eeva KILPI

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP