Rritet numri i fëmijëve që kanë probleme me gjumin, fajin e ka teknologjia

Rritja e numrit të fëmijëve që vuajnë nga problemet e gjumit, është një problem madhor që gjithnjë e më shumë po i atribuohet përdorimit të rrjeteve sociale dhe pajisjeve dixhitale përpara gjumit. Kjo gjë përkthehet pastaj në obezitet tek fëmijët dhe në probleme të shëndetit mendor.

Numri i pranimeve në spital për të rinjtë me çrregullime të gjumit është rritur ndjeshëm gjatë gjashtë viteve të fundit, sipas të dhënave nga NHS Digital dhe analizuar nga The Guardian. Pranimet me një diagnozë primare të çrregullimit të gjumit në mesin e vitit 2016-të u rritën nga 6,520 në 9,429 vitin e kaluar, transmeton Class.

Por, disa ekspertë besojnë se ne nuk duhet të demonizojmë mediat sociale, përkundrazi duhet t’u mësojmë prindërve të vendosin kufij për fëmijët e tyre. “Ne e dimë se drita blu nga ekranet mund të ndërhyjë në gjumin e fëmijëve, por me të vërtetë këto probleme janë më tepër çështje e prindërve, se e rrjeteve sociale”, shpjegon eksperti dixhital dhe autor i Stop Staring at Screens, Tanya Goodin. “Nëse fëmijët qëndrojnë deri në fund të natës në ekranet dhe rrjetet sociale, fajësia duhet të vendoset në derën e prindërve, jo në kompanitë e mediave sociale. Ne po shohim gjithnjë e më shumë familje ku të dy prindërit punojnë dhe kjo do të thotë që koha e gjumit të jetë gjithnjë e më vonë; rutinat e gjumit mund të nxitet ose të braktiset krejt”, thonë ekspertët.

Një rutinë e mirë e gjumit është kyç në mbështetjen e një modeli më të mirë të fëmijës. Ushqimi mund të luajë një rol gjithashtu. Ne shohim fëmijët dhe të rinjtë që konsumojnë shumë sheqer dhe madje edhe pije energjike për të kompensuar privimin e gjumit që po përjetojnë. Kjo pastaj ka një ndikim direkt në gjumin e natës.

“Ne kemi dy epidemi kryesore tek fëmijët. Njëri është obeziteti dhe tjetri është shëndeti mendor dhe mbështetja për të dyja këto është gjumi “, tha Michael Farquhar, një konsulent në mjekësinë e gjumit në spitalin e fëmijëve Evelina, pjesë e besimit të fondacionit të Guy dhe St Thomas Foundation. Kur ju jeni të privuar nga gjumi, trupi juaj përgjigjet duke ndryshuar hormonet që ndikojnë në oreksin dhe urinë ju keni nevojë për gjëra të tjera më të dobishme për veten kur jeni të lodhur, ndaj ndihmojini fëmijët të heqin dorë nga teknologjia mbrëmjeve, për një gjumë më të qetë dhe për shëndet më të mirë.

Përshtatur nga Indipendent.Co.Uk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP