Ziadin Sela: U vërtetua që Aleanca për Shqiptarët kishte të drejtë kur tha që referendumi ishte i panevojshëm (VIDEO)

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, në konferencën për media në lidhje me procesin e votimit të referendumit të sotëm, deklaroi se shqiptarët i janë përgjigjur pozitivisht ftesës për të votuar në referendum, si dhe se rezultati i referendumit konfirmoi bindjet politike të Aleancës për Shqiptarët kur deklaronin se referendumi është i panevojshëm, përcjell Portalb.mk.

“Si Aleancë për Shqiptarët ne konstatojmë se shqiptarët i janë përgjigjur pozitivisht ftesës për të dalë në referendum dhe për të votuar, në qoftë se i shini shifrat e daljes tek shqiptarët është përafërsisht numri i njëjtë i votuesve që votojnë në çdo cikël zgjedhor, diku rreth 250 mijë, po kaq është edhe numri i shqiptarëve që sot i janë përgjigjur ftesës për të votuar në referendum.

Natyrisht që ne si Aleancë për Shqiptarët bazuar në faktin që nuk u arrit censusi, nuk jemi të habitur për vet faktin që jemi i vetmi subjekt politik që kemi shprehur bindjet tona politike në kohën  kur votonte Parlamenti për të shkuar në referendum, e kemi vlerësuar se referendumi është i panevojshëm sepse cilido që të ishte rezultati i referendumit, sikur edhe ta kishte arritur censusin përsëri kjo çështje duhej të zgjidhej në parlament. U vërtetua që Aleanca për Shqiptarët kishte të drejtë atëherë dhe sot është përgjigja më e mirë që ne kishim për këtë.

Shpresojmë që situata politike nga nesër e tutje të jetë më e relaksuar, subjektet politike t’i thirrin mendjes dhe të arrijnë kompromisin atje ku duhet, në Parlament dhe të marrin përsipër ndryshimet kushtetuese sepse rruga e vetme e njohur dhe e pranuar nga ana e qytetarëve të Maqedonisë është rruga drejt NATO-s dhe Bashkimit Evropian”, deklaroi Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela.

Sipas Aleancës shkaqet që çuan deri në këtë rezultat të referendumit kanë një emër të përbashkët dhe ajo është Qeveria.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP