SHBA sanksione ndaj 4 zyrtarëve të lartë të Venezuelës

SHBA-të kanë sanksionuar katër zyrtarë të lartë të Venezuelës, duke përfshirë zonjën e parë dhe ish-prokuroren e përgjithshme, Cilia Adela Flores de Maduro, transmeton Anadolu Agency (AA).

Gjithashtu të përcaktuar janë edhe zv/presidentja ekzekutive Delice Eloina Rodriguez Gomez, ministri i Komunikimit dhe Informimit, Jorge Jesus Rodriguez dhe ministri i Mbrojtjes, Vladimir Padrino Lopez.

Departmenti amerikan i Shtetit po ashtu ka sanksionuar personat Jose Omar Paredes dhe Edgar Alberto Sarria Diaz, të cilët thuhet se janë pjesë e një rrjeti që synon të mbështesë Rafael Alfredo Sarria Diaz, të cilën e departmenti amerikan e quan “një person kyç për kryetarin e sanksionuar venezuelian të Asamblesë Kushtetuese të paligjshme, Diosdado Cabello Rondon”.

Sanksionet ndaj Sarria Diaz dhe Cabello Rondon u përcaktuan më 18 maj.

“Sanksionet e SHBA-ve nuk duhet të jenë të përhershme, por kanë për qëllim të ndryshojnë sjelljen”, tha departmenti amerikan.

Agjencia shtoi se Washingtoni do të konsideronte heqjen e dënimeve nëse individët e përcaktuar do të ndërmarrin veprime konkrete dhe të kuptimplota për të rivendosur rendin demokratik, të refuzojnë të marrin pjesë në abuzimet e të drejtave të njeriut, të flasin kundër abuzimeve të kryera nga qeveria, si dhe të luftojnë korrupsionin në Venezuelë.

Si rezultat i veprimeve të sotme, çdo pasuri në pronësi të individëve të listuar në listën e zezë brenda juridiksionit të SHBA-ve është ngrirë dhe individët amerikanë në përgjithësi janë të ndaluar të bëjnë biznes me ta.

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, përshëndeti dënimet e reja ekonomike gjatë fjalimit para Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara (OKB), ku tha se shënjestron “rrethin e brendshëm dhe këshilltarët e ngushtë” të presidentit të Venezuelës, Nicolas Maduro.

“Ne kërkojmë nga vendet e mbledhura këtu për t’u bashkuar me ne në thirrjen për rivendosjen e demokracisë në Venezuelë”, tha Trump.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP