SHBA nis ndërtimin e murit me Meksikën

SHBA-të kanë nisur ndërtimin e murit të ri në kufi me Meksikën, muri që kërkon presidenti amerikan Donald Trump, për të ndaluar emigracionin e paautorizuar që për të do të thotë kërcënim i sigurisë.

Për gjashtë nga 3.200 km kufi, seksioni i ri do të zëvendësojë atë ekzistuesin në rrugën mes El Paso, në Teksas, dhe Ciudad Juarez të Meksikës, transmeton TCH.

Pjesa më e madhe e kufirit tashmë nga gardhe e pengesa të tjera, por Trump ka urdhëruar “një barrierë fizike që nuk prishet dhe nuk kalohet”, që sipas shkencëtarëve do të vërë në rrezik edhe ekzistencën e mbi një mijë specie kafshëve.

Deri tani Kongresi ka aprovuar një fond prej 1.6 miliardë dollar nga 25 miliardë që Trump ka kërkuar për ndërtimni e murit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP