Zaev prej Gjevgjelisë ndaj të rinjve: Mos flini, flitni me prindërit tuaj, me gjyshërit tuaj…

Në kuadër të fushatës së Koalicionit “për” Maqedoni Evropiane, kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev në tubimin në Gjevgjeli ka ftuar të rinjtë që të mos flenë, dhe të flasin me prindërit e tyre, pasi që kanë të drejtë për të ardhme të mirë, transmeton Portalb.mk.

“Mos flini, flitni me prindërit e juaj, me gjyshet dhe gjyshërit, keni të drejtë për të ardhme të mirë. Por edhe prindër, është me rëndësi që edhe ne të flasim me të gjithë. Nuk është e njëjtë se të rinjtë tanë a do t’i kenë të gjitha të drejtat me moshatarët e tyre në Evropë, ose do të mbeten të vetëm, të izoluar. Kjo nga ne varet”, tha Zaev.

Zaev ka folur edhe për përcaktuesin gjeografik që parashihet me marrëveshjen Maqedoni – Greqi, dhe për të njëjtën ka shprehur dijeninë se e di së është i pakëndshëm.

“E di se është e pakëndshme me përcaktues gjeografik, por i di përfitimet. Ky referendum është i rëndësishëm, ashtu si në vitin 1991, sepse për një shekull e shekuj duhet ta sigurojmë Maqedoninë tonë. Kemi shtet të pranuar nga tërë bota, në të cilin jeton kombi maqedonas, i pranuar nga tërë bota, i cili flet gjuhën maqedonas i pranuar nga tërë bota. I arritëm të gjitha synimet e prindërve dhe gjyshërve tanë”, tha Zaev.

Përndryshe, më 10 shtator zyrtarisht filloi fushata për referendumin, bartës i të cilës është Kuvendi i Republikës së Maqedonisë. Në fushatën e Kuvendit do të kyçen 71 deputetë nga të gjitha grupet parlamentare, me përjashtim të partisë opozitare të VMRO-DPMNE-së.

Referendumi do të mbahet më 30 shtator, ku qytetarët e Maqedonisë do të përgjigjen në pyetjen: “A jeni për anëtarësim në NATO dhe BE me pranimin e marrëveshjes me Greqinë?”.

Marrëveshjen me Greqinë në gjuhën shqipe mund ta lexoni: KËTU.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP