Referendumi, presidentja e Kroacisë: Vendimi është e drejtë vetëm e juaj (VIDEO)

Në vazhdën e thirrjeve për dalje në referendumin e 30-shtatorit, nëpërmjet një vidoeje, mbështetje ka deklaruar edhe kryetarja e Kroacisë, Kolinda Grabar Kitaroviç, dhe ka vlerësuar se: “Në fund, vendimi është i juaji dhe e drejtë vetëm e juaj, dhe ne do të ju mbështesim në të gjitha përpjekjet e juaja”, transmeton Portalb.mk.

Grabar Kitaroviq ka deklaruar se referendumi në Maqedoni, është mundësi që të kontribuohet në përparimin dhe në stabilitetin e Evropës juglindore.

“Të dashur miq, Kroacia ju mbështetë fuqishëm, tash kur përballeni me një vendim të rëndësishëm në referendumin që vijon. Ju i përkisni familjes së BE-së dhe NATO-s, kurse Kroacia është e gatshme të ju mbështesë në atë rrugëtim, duke ndarë përvojën tonë. Kjo është mundësi që të kontribuoni në stabilitetin dhe përparimin e Evropës juglindore”, tha Grabar  – Kitaroviq.

Për referendumin e 30-shtatorit sot janë deklaruar edhe nënpresidenti i Sllovenisë, Borut Pahorsekretari gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg, kurse dje edhe kryeministri i Francës, Emanuel Makron, ndërkaq kryetari i Maqedonisë, Gjorge Ivanov ka deklaruar se nuk do të votojë.

Përndryshe, më 10 shtator zyrtarisht filloi fushata për referendumin, bartës i të cilës është Kuvendi i Republikës së Maqedonisë. Në fushatën e Kuvendit do të kyçen 71 deputetë nga të gjitha grupet parlamentare, me përjashtim të partisë opozitare të VMRO-DPMNE-së.

Referendumi do të mbahet më 30 shtator, ku qytetarët e Maqedonisë do të përgjigjen në pyetjen: “A jeni për anëtarësim në NATO dhe BE me pranimin e marrëveshjes me Greqinë?”.

Marrëveshjen me Greqinë në gjuhën shqipe mund ta lexoni: KËTU.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP