Tusk: Mund të arrihet një marrëveshje me Britaninë rreth Brexitit

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, mbetet me bindje se Bashkimi Evropian (BE) dhe Britania e Madhe, ende kanë kohë për të arritur një kompromis mbi daljen e vendit nga Unioni, raporton Anadolu Agency (AA).

“Meqë kuptoj logjikën e negociatave, mbetem i bindur se një kompromis, i cili do të ishte i mirë për të gjithë, akoma është i mundur. E them këtë si një mik i ngushtë i Mbretërisë së Bashkuar dhe i kryeministres May”, dekalroi Tusk.

Deklarata e tij, u bë pasi paraprakisht kryeministrja May, tha të premten se negociatat gjenden në një rrugë qorre dhe ftoi Unionin të paraqiste propozimin e tij.

Qeveria e Theresa May gjithnjë e më shumë po përballet me kritika të cilat thërrasin për një votim të ri, pasi paraprakisht u zbuluan detajet mbi marrëdhëniet e ardhshme britanike me BE-në.

Largimi i Britanisë nga BE-ja, duhet të ndodhë në mars të vitit 2019.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP