Tre ditë para referendumit, presidenti Ivanov në SHBA

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov nga sot do të qëndrojë për vizitë pune në Kombet e Bashkuara të Amerikës me rastin e pjesëmarrjes së tij në Sesionin e 73 të Kuvendit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, transmeton Portalb.mk.

Ivanov, siç njoftojnë nga kabineti i tij, me 27 shtator do të mbajë fjalim në debatin e përgjithshëm në Sesionin e 73 të Kuvendit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara me temë “T’i bëjmë kombet e bashkuara relevante për të gjithë njerëzit: Lidership global dhe përgjegjësi e përbashkët për shoqëri të barabarta, qeta dhe të qëndrueshme”.

Në kuadër të pjesëmarrjes në Kuvendin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, parashikohet që presidenti Ivanov të takohet me sekretarin e përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guteresh, si dhe takime të tjera me shefat shtetëror dhe qeveritar, pjesëmarrës në Kuvendin e Përgjithshëm.  Gjithashtu do të takohet edhe me përfaqësues të bashkësisë maqedonase.

Në kuadër të vizitës së tij në SHBA, presidentit Ivanov në Detroit do t’i ndahet çmimi Shtetar global, mirënjohje më e lartë që e ndan Diaspora e Bashkuar e Maqedonisë.

Ai gjatë vizitës së tij në SHBA do të shoqërohet nga bashkëshortja e tij, Maja Ivanova. Ivanova do të merr pjesë në ngjarjet me zonjat e para pjesëmarrëse në sesionin e 73 të Kuvendit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara nën organizim të zonjës së parë të SHBA-ve, Melani Tramp.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP