Nga 1 janari shtesa për fëmijë edhe për familjet me pagë minimale

Nga 1 janari i vitit 2019 numri i fëmijëve të cilët do të shfrytëzojnë kompensimin shtesë për fëmijë prej 3.200 aktual do të rritet në 73.500 sepse këtë volitshmëri do ta shfrytëzojnë edhe familjet të cilat njëri prind është i punësuar dhe merr pagë minimale, përcjell Koha. 

“Kriteri pse kemi rritje të tillë është ajo se tani një familje në të cilën njëri prindër është i punësuar dhe i cili ka pagë minimale do të mund ta fitojë këtë volitshmëri. Deri tani ato nuk janë përfshirë”, deklaroi zëdhënësi i Qeverisë Mile Boshnjakovski në seancën e sotme të rregullt për media në Qeveri.

Prej tani edhe fëmijët që janë prej familjeve në rrezik sociale dhe familjeve me të ardhura të ulëta do të marrin kompensim shtesë arsimor kështu që numri prej 3.800 fëmijë të cilët deri tani e kanë shfrytëzuar këtë kompensim shtesë, do të rritet në 64.316.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP