Putin bisedë telefonikë me kancelaren gjermane për Sirinë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, në një bisedë telefonike kanë diskutuar për çështjen e Sirisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë nga Kremlini thuhet se në bisedën telefonike Putin-Merkel është diskutuar për zgjidhjen e çështjes së Sirisë.

Në deklaratë thuhet se Putin ka njoftuar kancelaren Merkel në lidhje marrëveshjen e nënshkruar mes Turqisë dhe Rusisë pas takimit me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, në qytetin Soçi për stabilizimin e gjendjes “në zonën e deeskalimit të Idlibit”.

Në bisedë është diskutuar edhe për krizën në Ukrainë, si dhe për tendencën negative në tregun financiar botëror.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP