Ndërroi jetë rapsodi Hashim Shala

Rapsodi i njohur shqiptar, i famshëm për thurjen e këngëve patriotike, Hashim Shala ka ndërruar jetë.

Shumë vite me radhë, i ndjeri krijoi dhe kultivoi zhanrin e muzikës burimore folklorike, njofton Klan Kosova.

Shala ishte pjesëmarrës në shumë festivale të muzikës.

Ai ndërroi jetë në moshën 82-vjeçare, ndërsa lajmi është bërë i ditur nga miku i tij këngëtari Ismet Bogujevci përmes rrjetit social Facebook.

Hashim Shala u lind në Vërbofc të Drenicës në vitin 1936 nga një familje bujare me traditë kombëtare.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP