“Mbrëmja e poezisë turke Jahja Kemal Bejatli” mbrëmë u mbajt në Çarshi të Vjetër

Mbrëmë, në organizim të Lidhjes së Organizatave Joqeveritare Turke në Maqedoni (MATUSITEB) në Suli Han, në Çarshinë e Vjetër të Shkupit u mbajt manifestimi ndërkombëtar “Mbrëmja e poezisë turke Jahja Kemal Bejatli” ku mori pjesë edhe ministri i Kulturës, Asaf Ademi, transmeton Portalb.mk.

“Në këtë ngjarje, qëllimi i së cilës ishte promovimi i poezisë nga autorë të njohur turk, u prezantuan vepra letrare poetike të një numri të madh të autorëve të cilët kanë lënë gjurmë në promovimin e letërsisë turke në vendet nga vijnë, por edhe në botën ndërkombëtare. Në këtë manifestim u prezantuan poetë nga tetë shtete, edhe atë nga: Turqia, Azerbejxhani, Molldavia, Iraku, Greqia, Bullgaria, Kosova dhe Maqedonia. Në hapjen e manifestimit fjalim mbajti edhe D. Mehmet Dogan, kryetar nderi i Lidhjes së Shkrimtarëve të Turqisë, i cili ka trajtuar temën ‘Si duhet të lexohet identiteti i Jahja Kemal Bejatli te turqit e Ballkanit’, thuhet në njoftim për media.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP