Meksikë, për të mbrojtur breshkat nuk lejohet ndërtimi i kompleksit turistik

Në Tulum të Meksikës, një nga vendbanimet më të rëndësishme të breshkave të detit, është ndaluar ndërtimi i planifikuar i një hoteli dhe liqeni artificial, raporton Anadolu Agency (AA).

Zyra Federale për mbrojtjen e mjedisit nuk ka dhënë leje për realizimin e projektit, ku në plazhin Xcacel në Tulum ishte paraparë ndërtimi i një hoteli për 520 persona.

Sipas projektit ishte planifikuar edhe ndërtimi i më shumë se 20 njësive banimi dhe një liqeni artificial. Zyra thekson se realizimi i projektit do t’i shkaktonte dëme zonës e cila është vend strehimi më i rëndësishëm i breshkave të detit.

Një pjesë e plazhit Xcacel është zonë e mbrojtur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP