Monografi për krijimtarinë e piktorit Adem Kastrati

Pas ekspozitës retrospektive të veprave  që u hap në muajin qershor, Galeria Kombëtare e Maqedonisë sot në hamamin e Daut Pashës, do ta promovojë botimin monografik kushtuar krijimtarisë së piktorit shqiptar, Adem Kastrati.

Autori i monografisë së Kastratit është prof. Mixhait Pollozhani ndërsa do ta promovojë kuratotorja, Sonja Abaxhieva, njofton MIA.

Adem Kastrati është një nga piktorët më të rëndësishëm shqiptarë, i cili me veprat e tij ka lënë gjurmë për një kohë të kaluar, e cila nuk do të përsëritet më asnjëherë. Njëkohësisht e hapi rrugën për gjeneratat e reja të artistëve, të cilat nëpërmjet veprave të tij do të mund ta mësojnë dhe ta zbulojnë traditën e popujve të krahinave tona.

Ka lindur në fshatin kosovar të Karaçevës së Epërme, në afërsi të Vranjës. Emri i fshatit të tij të lindjes në gjuhën shqipe ka kuptimin “vrenjtësi”. Vrenjtësia, si një fenomen natyror (sipas disa nga përshkrimet e tij) do të ketë ndikim mbi zhvillimin e tij shpirtëror dhe sigurisht do të shprehet edhe në krijimtarinë artistike.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP