Volkswagen nuk do të prodhojë më ‘Breshka’

Prodhuesi gjerman i makinave “Volkswagen” do të ndërpresë prodhimin global të veturave ikonike, “Beetle” (‘Breshka’), pas gati shtatë dekadave shitje në SHBA, njoftoi njësia e kompanisë.

Në një deklaratë të lëshuar të enjtën, “Volkswagen Group of America” tha se prodhimi global i makinës “Bug” do të përfundojë në korrik të vitit 2019 duke prezantuar dy modele të prodhimit të fundit.

“Humbja e ‘Breshkave’ pas tre brezave gjatë shtatë dekadave, do të ndjellë një mori emocionesh nga fansat e devotshëm të ‘Breshkave’”, tha shefi ekzekutiv i njësisë, Hinrich Woebcken.

Ndërkaq, pasi nuk ka “plane të menjëhershme për ta zëvëndësuar atë”, Woebcken shtoi: “Do të thoja, kurrë mos thuaj kurrë”.

‘Breshka’ u fut në Gjermanië naziste në vitin 1938, pasi Adolf Hitler kishte pyetur inxhinierin e automobilave, Ferdinand Porsche për të hartuar një “Makinë të popullit “(Volkswagen në gjermanisht), njofton Klan Kosova.

Ndërsa, në SHBA vetura erdhi në vitin 1949 dhe u bë një mënyrë e zgjedhur transporti për njerëzit “hippi” të viteve të 60-ta.

Shitjet u ndaluan në SHBA në vitin 1979, pasi u prezantuan gjenerata e dytë dhe e tretë e veturave.

Volkswagen e ringjalli atë në SHBA në vitin 1998, por veturat tërhoqën kryesisht blerësit femra.

Kompania e ka ringritur modelin në vitin 2012 duke u përpkjekur ta bëjë atë edhe tërheqëse për burrat.

Shitjet në SHBA u rritën pesëfish në më shumë se 29,000 në vitin e parë, duke u rritur më pas në 46,000 në 2013.

Vitin e kaluar VW shiti vetëm 15,166, sipas Autodata Corp.

Më shumë se 21.5 milionë “Beetles” origjinalë u prodhuan në mbarë botën deri në atë të fundit që u prodhua në Meksikë më 2003.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP