Thaçi në Studeniçan: Përmes votës më 30 shtator të pozicionohemi pro NATO-s dhe BE-së

Partia Demokratike Shqiptare sonte zhvilloi fushatë në komunën e Studeniçanit, me moton “Një hap para PËR NATO dhe BE!”

Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi, siç njofton Zyra për informim e PDSH-së, në fjalimin e tij para qytetarëve të komunës së Studenicanit mes tjerash potencoi se ne nëpërmjet votës më 30 Shtator do të poziciinohemi pro NATO-s dhe BE-së.

“Ne u kemi borxh NATO-s, të mirën që na e ka dhënë NATO neve shqiptarëve ne duhet t’ua kthejmë. Garancitë për realizimin e qëllimeve tona janë vlerat perëndimore, është PDSH që garanton këtë”, ka thënë Thaçi.

Referendumi i 30 shtatorit, ka shtuar ai më tej, është një moment historik që ne duhet ta marrim seriozisht, sepse aty vendoset e ardhmja e familjeve tona.

“Ardhmëria jonë është të bëhemi pjesë e aleancës më të fuqishme politike-ushtarake NATO-s dhe aleancës më të fuqishme ekonomike Bashkimit Evropian. Është përgjegjësia jonë si qytetarë dhe shqiptarë që në referendum ta vulosim përcaktimin tonë pro-perëndimor dhe 30 Shtatori është data kur shqiptarët duhet ta dëshmojnë këtë përcaktim në vepër, duke dalë masovikisht në referendum dhe duke votuar PËR NATO dhe BE”, ka thënë lideri i PDSH-së.

Përndryshe, më 10 shtator zyrtarisht filloi fushata për referendumin, bartës i të cilës është Kuvendi i Republikës së Maqedonisë. Në fushatën e Kuvendit do të kyçen 71 deputetë nga të gjitha grupet parlamentare, me përjashtim të partisë opozitare të VMRO-DPMNE-së.

Ndryshe, referendumi do të mbahet më 30 shtator, ku qytetarët e Maqedonisë do të përgjigjen në pyetjen: “A jeni për anëtarësim në NATO dhe BE me pranimin e marrëveshjes me Greqinë?”.

Marrëveshjen me Greqinë në gjuhën shqipe mund ta lexoni: KËTU.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP