Carovska: Marrësit e ndihmës sociale në të holla do t’i kthejmë në tregun e punës

 Me reformat në sociale, qëllim kryesor për ne është që marrësit e ndihmës sociale në të holla t’i kthejmë në tregun e punës, tha sot minsitrja e Punës dhe Politikës Sociale pas vizitës në Qendrën për punë sociale në Strumicë.

Sipas saj, Maqedonia është një nga vendet e rralla ku kemi numër të madh të papunëve, e me atë rast ka edhe numër të madh të kërkesave për punësim në sektorin afarist.

“Kjo do tëp thotë se duhet të kemi ndërlidhje, ndërsa me sistemin e integruar të menaxhimit me rastet mu këtë dëshirojmë ta arrijmë, dhe jam e sigurtë se me përpjekje të përbashkëta me të sapopunësuarit, por edhe të cilët kanë përvojë dhe me drejtorët të cilët janë të përkushtuar në punë në qendrat me këtë qasje reformuese do të arrijmë shumë më tepër për të gjithë qytetarë të cilët deri më tani jetonin në varfëri”, tha ministrja Carovska.

Shtoi se ka biseduar edhe për asistentët personal, të cilët tani janë në nivel të programit në dhjetëra komuna dhe kanë dhënë rezultate të shkëlq<eshme dhe prandaj në ligjin e ri për mbrojtje sociale ata janë paraparë si e drejtë ligjore e çdo qytetari i cili dëshiron të shfrytëzojë asistent personal në jetesën e vet të përditshme mbi moshën 18-vjeçare në mënyrë që të mund t’i kryejë detyrat e veta të përditshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP