Bie numri i emigrantëve në Evropë

Numri i emigrantëve të paregjistruar që lëvizin drejt Evropës në gjashtë muajt e parë të këtij viti, është zvogëluar për 40 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, njofton Agjencia Evropiane e Rojes Kufitare dhe Bregdetare (FRONTEX), raporton Anadolu Agency (AA).

Emigrantët e paregjistruar tani më shumë përdorin rrugën e Mesdheut perëndimor ku numri i emigrantëve në vitin 2018, krahasuar me vitin e kaluar është dyfishuar, thuhet në kumtesë.

Po ashtu theksohet se në rrugën e pjesës qendrore të Mesdheut numri i emigrantëve të paregjistruar është zvogëluar për rreth 80 për qind.

Spanja është një nga vendet në Mesdhe që regjistron dyfishin e numrit të migrantëve në krahasim me vitin e kaluar.

Thuhet se numri i madh i emigrantëve në Spanjë është shkaktuar nga politika e re kundër emigracionit e Qeverisë së Italisë, e cila ka vendosur të mos pranojë emigrantë të cilët nga Libia përmes Mesdheut përpiqen të arrijnë në tokën e Evropës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP