“Vizat” arritje historike, Prishtina e Tirana përshëndesin vendimin e PE

“Qytetarët e Kosovës tashmë janë më afër se kurrë realizimit të lëvizjes së lirë në zonën shengen”, kështu u shpreh kreu i shtetit Hashim Thaçi ne një reagim ne rrjetet sociale pas votimit të Parlamentit Europian, transmeton Vizion Plus.

Ndërkohë kryeministri Haradinaj falenderoi të gjithë eurodeputetet që mbështetën lëvizjen e lirë për qytetarët e Kosovës.

Edhe Tirana përshëndeti vendimin.

Kryeministri Rama e konsideroi një moment te rëndësishëm qe hoqi një njollë, me të cilën Europa cenonte flamurin e vet.

Ndërsa kreu i PD Lulzim Basha tha se ky votim i njeh qytetarëve të Kosovës një të drejtë të merituar dhe dinjitet të barabartë në rajon.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP