Koreja J. do t’i propozojë Koresë V. bashkorganizimin e Olimpiadës 2032

Koreja e Jugut planifikon t’i propozojë Koresë së Veriut që bashkërisht të bëjnë ofertën për organizimin e Lojërave Olimpike Verore më 2032, tha ministri jugkorean i Sportit, transmeton REL.

“Planifikoj t’ia bëj këtë propozim Veriut. Seuli dhe Phenjani do të ishin bashkënikoqirë”, tha Do Jong-hwa për gazetarët në Tokio.

“Bashkorganizimi i Lojërave do të pasonte suksesin e Olimpiadës Dimërore të këtij viti në Korenë e Jugut, ku pjesëmarrja e Koresë së Veriut ndihmoi në zbutjen e tensioneve në Gadishull”, shtoi ministri.

Dy Koretë kanë formuar për herë të parë ekip të përbashkët olimpik për lojërat në Pjongçang.

Dy fqinjët kanë diskutuar për bashkorganizimin e Olimpiadës Verore në Seul më 1988, por negociatat kanë qenë të pasuksesshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP