PO PYETEM KUSH ËSHTË AJO

ndërkohë atë grua shumë kohë e mbaj në kokën time
e kështu thuajse gjithkund – po kush është ajo
pyetje e pakuptimtë, kërkon në kujtimet tua
diçka që s’merret dot me mend, e di këtë, por
edhe pyetjet e pakuptimta kërkojnë përgjigje.
ajo në të vërtetë është një grua që është ende e re
të cilën dikur e pata takuar diku rastësisht
– po kush është ajo – në kokën time,
nuk po e takoj përsëri.
Ka momente kur befas e kuptoj
se njeriu është i vetmuar, po edhe unë.
Dhe kur e shoh mendoj për të: ajo atje,
AJO ËSHTË, AQ E QARTË, AQ E GJALLË.

 

Poezi nga Ruther Kopland
Përktheu Xhabir Ahmeti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP