Paga mesatare në qershor 24.203 denarë, vërehet rritje prej 6,1 për qind

Paga mesatare neto e paguar për një të punësuar në Maqedoni në korrik të vitit 2018 është 24.203 denarë dhe shënon rritje në krahasim me korrikun e vitit të kaluar prej 6.1 për qind , publikoi Enti Shtetëror i Statistikës.

Kjo rritje para së gjithash vjen falë rritjes së rrogës mesatare në sektorin e minierës dhe nxjerrjes së gurit për 20,4 për qind, në sektorin për informacione dhe komunikime për 16,7 për qind dhe në sektorin e industrisë përpunuese për 14,7 për qind, transmeton MIA.

Ulje të e rrogës mesatare në krahasim me muajin e kaluar të këtij viti, është vërejtur në sektorin e financave dhe në sektorin e sigurimeve për 14 për qind, në objektet akomoduese dhe shërbimet për ushqim për 11.3 për qind dhe furnizim me energji elektrike, gaz, avull dhe klimatizim për 3 për qind.

Rroga mesatare bruto në Maqedoni për një të punësuar për muajin qershor të vitit 2018 është 35.530 denarë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP