“Eleganca” femërore e Genta Spahija Mirzo – gërshetuese e folklorit shqiptar (FOTO)

Me ngjyra kuq e zi, me material prej kadifeje dhe duke gërshetuar folklorin shqiptar, piktorja Genta Spahija Mirzo në Çifte Hamamin e Dibrës solli “Elegancën” femërore, njofton Portalb.mk.

Ekspozita “Elegancë” do të jetë e hapur deri më 23 gusht.

Nëpërmjet ornamenteve të ndryshme dhe formave shpesh herë gjeometrike, dhe me ngjyra kuq e zi, tek artdashësit dibran, por edhe më gjerë, “Elegancë” simbolizoi edhe xhumbletat shqiptare.

“Frymëzimi im vjen nga xhubleta shqiptare e cila përdoret nga malësoret shqiptare, duke filluar nga malësia e Shkodrës, për të vazhduar në Plavë të Malit të Zi. Është kjo veshje që në formën e saj, si një kambanë dhe ornamente plot figura të ndryshme, ngacmoi krijimin artistik për këtë ekspozitë”, u shpreh Spahija – Mirzo për Portalb.mk.

Piktorja Spahija – Mirzo shprehet e kënaqur nga mënyra se si “Eleganca” e saj u prit në Dibër.

“Qytetarët e mirëpritëm ekspozitën. Edhe përskaj harresës së artit, artdashësit ishin të prirur për ta vlerësuar dhe për ta përkrahur “Elegancën””, u shpreh Genta Spahija Mirzo.

Vajzat elegante – cikël i mbyllur i koleksionit artistik

“Veprat të punuara në letër kadife, dhe me të zezën e thellë të rapitografit, arriti që vajzat elegante, të jenë një cikël i mbyllur i koleksionit tim”, tha Genta Spahija Mirzo.

“Elegancë” është ekspozita e dytë që piktorja Genta Spahija Mirzo ka sjellë në Maqedoni, por është e para që është hapur në Dibër. Ekspozita e parë e saj është mbajtur në Qendrën Informative Kulturore në Shkup, dhe qe pritur mjaft mirë nga qytetarët.

Ekspozita “Elegancë” e Genta Spahija Mirzos

Ekspozita “Elegancë” e Genta Spahija Mirzos

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP