Ushtria amerikane mbetet në Irak derisa të ketë nevojë

Forcat amerikane do të mbeten në Irak derisa të ketë nevojë, me qëllim që të stabilizohen rajonet të cilat paraprakisht ishin nën kontroll të grupit ekstremist Shteti islamik, theksoi koloneli Shon Rajan, zëdhënës i koalicionit ndërkombëtar, i kryesuar nga SHBA-ja, që po lufton kundër ekstremistëve.

“Do t’i mbajmë trupat atje derisa mendojmë se është e nevojshme”, theksoi Rajan.

Ai sqaroi se shkaku kryesor për qëndrim të ushtrisë amerikane në Irak janë përpjekjet që të stabilizohen disa pjesë të vendit, pas dështimit ushtarak të SHI-së.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP