Kurbani dhe kopeja e dhenëve

Sulejman Mehazi

Sulejman Mehazi

Sa të mallkuara i ka krijuar i Madhërishmi Zot, delet, të vetmet shtazë pa një, pa dy, e  pa zë e japin shpirtin për të mirën e të varfërve.

Sa më shumë që kurbanosen, aq më shumë gjallërohen e shtohen.
Simbolikë më e mirë e të sakrifikuarit janë delet. Shikoni mrekullinë e këtyre kafshëve të buta e të bekuara. Sa madhështore janë, pa çik rezistence e në moment lejojnë që t’ju hiqet koka, vetëm e vetëm trupi i tyre, mishi i tyre të bëhet ushqim për të varfërit. Për çudi, sa më shumë që sakrifikohen e therren aq më shumë lindin, rriten  e shtohen.

Gjatë ditëve të Kurban Bajramit jo me qindra, por me miliona dhenë kurbanosen, por përsëri, pas një viti, barinjve ju dyfyshohen tufat e dhenve.

Sa i mrekullueshëm je o Zoti ynë, kafshët e buta e të urta i shtoni në tufa e kope për shkak se s’janë të dëmshme, po sikur t’i kishe shtuar në tufa e kope ujqërit e hienat, sa keq do bëhej për njerëzimin, faleminderit shumë për mëshirën Tënde, o Zoti ynë! Mos ndoshta për shkak të urtësisë së besimtarêve të vërtetë e të devotshëm i shtoni e i shtoni besimtarët njësoj sikurse dhentë e buta të barinjëve ane-kënd botës?! O ju qenie e fatit të zi ateiste, cioniste e masoniste, sa më shumë qē t’i vrisni besimtarët, ata aq më shumë dyfyshohen e dyfyshohen.

Ata Zoti i ka krijuar në anën e deleve të urta, jo në anën e derrave, qenëve, ujqërve, hienave sikurse që jeni ju, që vrisni fëmijë, gra e pleq të pafajshëm, sikurse që shohim skena të trishtuara e të palogjikshme në Burma të Azisë së Largët, Palestinë, Siri etj.

Mirëkuptim për vëllezërit e mi krishterë shqiptarë, dhe ju jeni besimtarë sikurse të gjitha fetë tjera, këtu bisedojmë për të keqen  e ateizmës masonerike; cioniste e çifute.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP